Јубилеј ће бити обележен на начин који одговара лику и делу Милутина Миланковића.
Следеће, 2023. године навршава се 100 година од усвајања реформисаног Јулијанског календара који је усвојен на Свеправославном конгресу у Цариграду. Календар, чији је аутор био Милутин Миланковић, је усвојен на предлог делегације Српске православне цркве.
Ради обележавања ове значајне годишњице Удружење Милутин Миланковић је, уз консултацију са великим бројем стручњака различитих профила који се баве календарским питањем (астрономи, математичари, археолози, филозофи, историчари, књижевници, новинарина, теолози, верски и културни аналитичари и др,) и већим бројем научних и образовних институција, покренуло иницијативу да се у идућој, 2023. години овај јубилеј обележи на начин који одговара лику и делу Милутина Миланковића.
Јединствено је мишљњље свих консултованих да се у Београду одржи научни скуп посвећен овом јубилеју, организује изложба о животу и научном делу Милутина Миланковић и отштампа друго допуњено издања монографије „Српски народ и календарско питање“.
Већ је постигнут договор и почеле припреме за организовање изложбе у просторијама Музеја науке и технике у Београду, а Министарство културе и информисања и Српска православна црква су обезбедили средстава за штампање монографије. Остаје још да се дефинише концепта и садржај конференције. На захтев Удружења његова светост патријарх Порфирије је дао патријаршијски благослов за одржавање конференције и обезбедио непосредну сарадњу свих лица Цркве који могу бити од помоћи у реализацији овог пројекта.
Удружење Милутин Миланковић посвећује изузетну пажњу календарском питању. To je био разлог да Удружење, у сарадњи са Српском Православном Црквом и Управом за сарадњу с црквама и верским заједницама, реализује два значајна пројеката посвећена овој проблематици: Научни скуп „Календарско знање и допринос Милутина Миланковића“ (Београд , 14. и 15. септембра 2011. године) и семинар „Српски народ и календарско питање“ (септембар 2016.- фебруар 2017. године), којима је присуствовало око 350 стручњака различитих профила из бројних научних и високошколских институција који се баве календарским питањем.
У оквиру ових пројекта прикупљена је обимна историјске грађе о календарима и извршена темељна анализа историјских процеса формирања и развоја календарског знања, почев од прадавних времена, као и кроз различите историјске периоде и културе. Детаљно је размотрено календарско знање са различитих гледишта – почев од философског појма времена, преко физичког и астрономског појма астрономских циклуса и времена и метода за мерење времена, до теолошког погледа на ово исто питање.
Резултати ових пројеката су приказани у две публикације: „Календарско знање и допринос Милутина Миланковића“ и „Српски народ и календарско питање“ које су изуазвале пажњу српске јавности.